82. rocznica zbrodni w Katyniu

data: 2022-04-13

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę mordu w Katyniu i zsyłki Polaków na Sybir.

3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło wywózkę polskich oficerów do Katynia. Egzekucje trwały do maja 1940 roku. W tym czasie wymordowano blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Jeńców zabijano w Lesie Katyńskim strzałem w tył głowy. 
 
Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy oraz policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Wszyscy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. 
 
Polaków mordowano na podstawie ściśle tajnej uchwały z 5 marca 1940 r., którą podpisali Józef Stalin i jego towarzysze z Politbiura. 
 
Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale także symbolem pamięci o wymordowaniu polskiej inteligencji.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.