Podziękowania od OSP Tarnowska Wola

data: 2022-05-16

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowskiej Woli (gm. Nowa Dęba) skierowali na ręce Prezesa Zarządu „Dezamet” S. A. podziękowania za pomoc w zorganizowaniu uroczystości z okazji 100-lecia istnienia ich jednostki. W sobotę 30 kwietnia w Tarnowskiej Woli odbyły się uroczystości związane z jubileuszem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wydarzenie połączone było z obchodami Miejsko-Gminnego Dnia Strażaka.
 

 

Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, podkarpacki komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Andrzej Babiec, dyrektor Zarządu Wykonawczego OW OSP RP – dh Edward Szlichta, komendant miejski PSP w Tarnobrzegu – bryg. Marian Róg, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – dh Jacek Hynowski, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Nowej Dębie – dh Tadeusz Jadach, kapelan strażaków OSP Nowa Dęba – ks. Andrzej Barzycki, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie – Damian Diektiarenko, burmistrz – Wiesław Ordon, dyrektor WORD w Tarnobrzegu – Kamil Kalinka, przedstawiciele służb mundurowych: mjr Aleksandra Muzyczuk z 18 Pułku Artylerii i komisarz Jerzy Lis z Komisariatu w Nowej Dębie. Obecny był członek Zarządu ZM Dezamet SA Krzysztof Zuba, przedstawiciele miejscowych instytucji i organizacji.

Obchodom towarzyszyła piękna pogoda. Strażackie odznaki i elementy umundurowania lśniły w świetle słonecznym. O godzinie 14:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli rozpoczęła się Msza Święta, którą poprzedził przemarsz orkiestry dętej i pocztów sztandarowych uczestników sprzed budynku strażnicy. W trakcie kazania ks. kan. Piotr Palacz zwrócił się do zgromadzonych druhów podkreślając znaczenie prowadzonej przez nich misji, powtarzając strażackie hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”. Pod koniec Mszy miał miejsce doniosły moment – akt powołania na kapelana nowodębskich strażaków ks. dr. Andrzeja Barzyckiego z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na drugą część obchodów uczestnicy przenieśli się na plac przed strażnicą OSP Tarnowska Wola. Apel rozpoczął się od raportu o gotowości do rozpoczęcia uroczystości generałowi Andrzejowi Babcowi, złożonego przez dowódcę uroczystości kapitana Józefa Bereskiego. Następnie, przy odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Burmistrz Wiesław Ordon powitał przybyłych gości i skierował w stronę druhów z Tarnowskiej Woli słowa wdzięczności za ich społeczną służbę.

Następnie dh Stanisław Rawski, prezes miejscowej OSP, przypomniał bogatą stuletnią historię strażactwa ochotniczego w Tarnowskiej Woli. Wystąpienie zawierało informacje o osobach, które tworzyły i kształtowały jednostkę, o dążeniu druhów do rozwoju infrastruktury w początkowych latach działalności. Rys historyczny przedstawiał również wspomnienia o działaniach prowadzonych przez strażaków w Tarnowskiej Woli, m.in. przy pamiętnej powodzi, która dotknęła miejscowość w 1960 roku. Przypomniano o nawiedzeniu pustych ram Obrazu Jasnogórskiego w Parafii Tarnowska Wola w 1971 roku, kiedy to symbole uwięzionego przez władze komunistyczne Obrazu były wprowadzane do kościoła przez banderię konną, którą zorganizowali miejscowi strażacy.

Ważny punkt uroczystości stanowiła ceremonia odznaczenia sztandaru OSP Tarnowska Wola, którego dokonali: poseł Zbigniew Chmielowiec, będący także wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Rzeszowie; nadbrygadier generał Andrzej Babiec i dyrektor dh Edward Szlichta.

Po tym jak lokalni druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymali odznaki i wyróżnienia, ksiądz kanonik Piotr Palacz poświęcił tablicę pamiątkową poświęconą temu pięknemu jubileuszowi. A odsłonili ją byli i obecny prezes jednostki: Jan StrojekStanisław Baracz i Stanisław Rawski. Następnie wręczone zostały podziękowania dla przybyłych gości. Kolejnym punktem apelu było symboliczne wbicie łopaty pod rozbudowę strażnicy OSP w Tarnowskiej Woli, którego dokonali: poseł Zbigniew Chmielowiec, burmistrz Wiesław Ordon, przewodniczący Damian Diektiarenko, oraz prezes – druh Stanisław Rawski.

Zwieńczeniem obchodów były okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. W wypowiedziach skupiono się na podziękowaniach ze pełnioną służbę, podczas której druhowie narażają swoje zdrowie i życie. Goście przekazywali strażakom OSP Tarnowska Wola okolicznościowe podarunki, na które składał się m.in. sprzęt przeznaczony do użytku w przyszłych misjach pełnionych przez druhów przy różnych akcjach ratunkowych. Wyrażano jednak nadzieję, że takie sytuacje będą zdarzały się jak najrzadziej.

W trakcie uroczystości odznaczeni zostali druhowie:


- Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: dh Konrad Konefał, dh Zbigniew Wilk, dh Kazimierz Skawiński;

- Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: dh Piotr Haracz, dh Bogdan Krutyszadh Sławomir Rutkowski, dh Grzegorz Tomczyk, dh Marek Zięba;

- Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: dh Marek Łącz, dh Paweł Woś;

- Odznaka "Strażak Wzorowy": dh Błażej Buras, dh Damian Jaskot, dh Zdzisław Ordon, dh Kamil Robuta, dh Andrzej Strojek, dh Zbigniew Tomczyk.

Odznakę Honorową "Strażacka Gwiazda Podkarpacia" otrzymał dh Stanisław Baracz.

/UMiG

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.