OTWARCIE MUZEUM COP W STALOWEJ WOLI

data: 2022-07-08

W czwartek, 7 lipca zorganizowane zostało w Stalowej Woli uroczyste otwarcie jedynego w Polsce Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zbiegło się to z rokiem jubileuszu 85 – lecia powstania COP-u. W uroczystości wziął udział Członek Zarządu DEZAMET S. A. Krzysztof Zuba. 

To niezwykłe, że otwieramy Muzeum w 85. rocznicę powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego – wielkiego przedsięwzięcia, które wyznaczało kierunek zmian całego kraju. Muzeum jest instytucją, która odnosi się do przeszłości, adresuje do szczęśliwej teraźniejszości, a służy przyszłości” – powiedział podczas otwarcia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że region dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego rozwija się dziś bardzo dynamicznie, a rozwój dotyczy także obszaru kultury i tożsamości narodowej. -Bardzo dziękuję za ideę tego muzeum, czyli oddolny pomysł środowiska stalowowolskiego. Miałem okazję zwiedzić muzeum, to doskonale zainwestowane pieniądze. To instytucja pamięci odwołująca się do tego, co robili nasi przodkowie - jakie podejmowali decyzje i jakie wyznawali wartości - ale odwołuje się ona także do tego, jak kreowana i przechowywana była polska tożsamość – podkreślił prof. Piotr Gliński.

SŁÓW KILKA O MUZEUM COP

Muzeum COP w Stalowej Woli jest pierwszą w Polsce instytucją muzealną poświęconą historii gospodarczej Polski. Zostało zlokalizowane w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych, które wraz ze swoim oryginalnym wyposażeniem stanowią świadectwo industrialnego dziedzictwa regionu. Instytucja ma ambicję stać się miejscem upowszechniającym dziedzictwo COP, popularyzującym naukę, technikę, najnowsze technologie, tematykę gospodarczą, ważnym miejscem aktywnego wypoczynku i rekreacji.

W pięknych wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej, na przestrzeni 2000 m2, w nowoczesny sposób została zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce w tak szerokim zakresie historia narodzin, rozwoju i dzisiejszej kondycji niezwykłego fenomenu gospodarczego jakim był COP. Wystawa wskazuje Stalową Wolę jako symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. w wymiarze gospodarczym, społecznym, urbanistycznym i kulturowym.

Główną atrakcję wystawy stanowi unikatowa kolekcja historycznych (w większości sprawnych) maszyn będących na wyposażeniu warsztatów. W pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń. W warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część ich parku maszynowego. Wszystkie te maszyny są w dalszym ciągu sprawne i zostaną wykorzystane do pokazów technicznych. Wystawę wzbogacają także urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy, obserwację i odkrywanie.

CENTRALNY OKRĘG PRZEMYSŁOWY

Organizacja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność". Najważniejsze przedsięwzięcie ekonomiczne II Rzeczypospolitej zostało zlokalizowane w tzw. trójkącie bezpieczeństwa – położonym w widłach rzek Wisły i Sanu oraz ograniczonym od południa pasmem Karpat. Rejon ten został oznaczony przez wojskowych ze względu na doświadczenia I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Znajdował się bowiem daleko od granic III Rzeszy i Związku Sowieckiego i w teorii miał być poza zasięgiem nalotów bombowych ze strony ewentualnych agresorów. Łącznie obszar inwestycji pod stworzenie COP wynosił ok. 60 tys. km2 i obejmował ok. 6 mln ludności (odpowiednio 15% ówczesnego terytorium i 18% ludności całego kraju). W ramach COP w Nowej Dębie powstała Wytwórnia Amunicji nr 3 - dzisiejszy DEZAMET S. A

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.