DEZAMET Z PIERWSZYM MURALEM W NOWEJ DĘBIE

data: 2023-07-20

Na ścianie, nad wejściem głównym do  budynku administracyjnego DEZAMET S. A. pojawił się mural historyczny z wizerunkiem pierwszego kierownika Wytwórni Amunicji nr 3 pułkownika Jana Szypowskiego. Jest to pierwsze tego typu malowidło ścienne na terenie Nowej Dęby.

Mural usytuowany jest przy bramie wjazdowej, nad głównym wejściem do biurowca Spółki. Na obrazie znajduje się postać pierwszego kierownika fabryki z okresu COP-u oraz jego notka biograficzna. Po prawej stronie kompozycji, na podstawie zdjęć archiwalnych, odtworzono dawną bramę zakładu z okresu powojennego. Całość znajduje się na tle drzew i lasu, co stanowi wyraźne odwołanie zarówno do nazwy miejscowości Nowa Dęba, jak i pseudonimu „Leśnik”, przynależącego do pułkownika Szypowskiego.

- Chcieliśmy, aby ten mural nie tylko pozytywnie wpłynął na wizualne wrażenia odbiorców, ale również przedstawiał piękną historię naszego zakładu i jego pierwszego kierownika. Myślę, że ten cel udało nam się osiągnąć, a sam mural na żywo robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach – mówi Jerzy Deruś, prezes DEZAMET S. A.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia muralu:

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.