Nowy kompleks produkcyjno-magazynowy otwarty

data: 2020-12-14

Na terenie wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku produkcyjno-magazynowego. Projekt jest częścią planu rozwoju potencjału produkcyjnego przedsiębiorstwa, m.in. w ramach realizacji programów KRAB, RAK, KRYL oraz TYTAN.

Zakres zrealizowanych prac obejmował między innymi remont istniejących budynków polegający na przystosowaniu ich do obowiązujących wymagań oraz budowę potężnych, żelbetonowych obwałowań i innych elementów systemu bezpieczeństwa. Efektem jest uzyskanie przez ZM DEZAMET 1000 m2 powierzchni magazynowej, w której składowane będą pociski artyleryjskie oraz inne wyroby schodzące z linii produkcyjnych.

– Wieloletnie zamówienia na moduły ogniowe REGINA oraz RAK przekładają się nie tylko na wzrost konkurencyjności zakładów odpowiadających za te rozwiązania. System osiąga pełną skuteczność jedynie wtedy, kiedy posiada odpowiednią amunicję. Plan rozwoju ZM DEZAMET zakłada rozszerzenie możliwości produkcyjnych na dostarczanie amunicji nie tylko na potrzeby krajowych sił zbrojnych, ale także dla potencjalnych klientów zagranicznych – powiedział Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.

W nowym budynku produkcyjno-magazynowym zastosowano m.in. zdalne zarządzanie budynkami przez system BMS z poziomu komputera. Pracownicy odpowiadający za bezpieczeństwo oraz utrzymanie ruchu zostaną automatycznie powiadomione za pomocą SMS lub /i e-maila o warunkach panujących na hali, w tym o każdej anomalii systemu czy awarii, jak np. przekroczenie zadanej temperatury czy dopuszczalnego poziomu wilgoci.

– W związku ze zwiększaniem się wolumenu zamówień na amunicję artyleryjską ze strony Sił Zbrojnych RP, musieliśmy uzyskać naturalnie dodatkową przestrzeń. Nowa hala pozwoli na „uwolnienie” miejsca w pozostałych budynkach, co otwiera przed nami możliwość dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych pocisków artyleryjskich, ale także pocisków moździerzowych dla RAK-ów – powiedział Tomasz Wawrzkowicz, prezes zarządu ZM DEZAMET S.A.

Do budowy hali zużyto ok 1.600m3 betonu, 400 ton stali a w tzw. gabiony (specjalne kosze o szerokości 0,5m, mające za zadanie zabezpieczyć cały kompleks przed efektem fali uderzeniowej) zasypano ok 2.500m3 piasku.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.