Wyróżnienie od Saperów

data: 2020-12-30

Obchody 75 rocznicy sformowania 16. Tczewskiego Batalionu Saperów były okazją do podziękowań i wyróżnień dla szerokiego grona przyjaciół zasłużonego dywizjonu.  Wśród uhonorowanych pamiątkowym medalem znalazł się także Tomasz Wawrzkowicz - Prezes Zarządu Zakładów Metalowych Dezamet S. A.

 

Stacjonujący w Nisku 16. Tczewski batalion saperów realizuje zadania: bojowe wsparcie inżynieryjne i reagowanie kryzysowe w tym oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w likwidacji skutków klęsk ekologicznych i żywiołowych.

- Wiemy jak ważna i jednocześnie ryzykowna jest służba żołnierzy 16 Batalionu. Dzięki Wam mieszkańcy okolicznych powiatów mogą czuć się bezpiecznie – mówi Tomasz Wawrzkowicz – prezes Z. M. Dezamet S. A. Życzymy Wam dalszej owocnej służby, wszelkiej pomyślności  w nadchodzącym Roku 2021 oraz tyle samo powrotów co wyjazdów na akcje.

Utworzenie batalionu miało miejsce już w 1945 roku a w 1992 roku, nawiązując do tradycji 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty (1919-1939), został przeformowany z 47 na 16 batalion saperów. W 2011 roku nastąpiła zmiana podległości jednostki i obecnie formacja podporządkowana jest Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Dnia 1 lipca 2020 roku batalion otrzymał imię płk. Franciszka Niepokólczyckiego. Późniejszy pułkownik saperów Wojska Polskiego urodził się w 27 października  1901/1900 r. w Żytomierzu – obecnie Ukraina. Całym sercem był oddany służbie jako oficer saperów, od zawsze związany z wojskami inżynieryjnymi. Przyjęty w szeregi Polskiej Organizacja Wojskowej szybko awansował      i w wieku kilkunastu lat został komendantem Okręgu POW w Żytomierzu. We wrześniu 1939 r. w stopniu majora dowodził 60. batalionem saperów Armii „Modlin”. 5 października 1939 r. był organizatorem (niezrealizowanego) zamachu na Adolfa Hitlera w Alejach Ujazdowskich. Współtwórca Kedywu – w styczniu 1943 r. mianowano go zastępcą płk. Augusta Fieldorfa „Nila”. Aresztowany 22 października 1946 r. wyrokiem RSW w Krakowie skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie, z którego został zwolniony na mocy amnestii w grudniu 1956r. Zmarł 11 czerwca 1974 w Warszawie pochowany na cmentarzu parafialnym w Brwinowie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.