DEZAMET z pierwszym muralem w Nowej Dębie

Na ścianie, nad wejściem głównym do  budynku administracyjnego DEZAMET S. A. pojawił się mural historyczny z wizerunkiem pierwszego kierownika Wytwórni Amunicji nr 3 pułkownika Jana Szypowskiego. Jest to pierwsze tego typu malowidło ścienne na terenie Nowej Dęby.

 

Mural usytuowany jest przy bramie wjazdowej, nad głównym wejściem do biurowca Spółki. Na obrazie znajduje się postać pierwszego kierownika fabryki z okresu COP-u oraz jego notka biograficzna. Po prawej stronie kompozycji, na podstawie zdjęć archiwalnych, odtworzono dawną bramę zakładu z okresu powojennego. Całość znajduje się na tle drzew i lasu, co stanowi wyraźne odwołanie zarówno do nazwy miejscowości Nowa Dęba, jak i pseudonimu „Leśnik”, przynależącego do pułkownika Szypowskiego.

 

podstawie zdjęć archiwalnych, odtworzono dawną bramę zakładu z okresu powojennego. Całość znajduje się na tle drzew i lasu, co stanowi wyraźne odwołanie zarówno do nazwy miejscowości Nowa Dęba, jak i pseudonimu „Leśnik”, przynależącego do pułkownika Szypowskiego. 

 

- Chcieliśmy, aby ten mural nie tylko pozytywnie wpłynął na wizualne wrażenia odbiorców, ale również przedstawiał piękną historię naszego zakładu i jego pierwszego kierownika. Myślę, że ten cel udało nam się osiągnąć, a sam mural na żywo robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach – mówi Jerzy Deruś, prezes DEZAMET S. A.

 

Poniżej zamieszczamy zdjęcia muralu: