Gminne Dożynki 2022

Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. były jednym z mecenasów Dożynek Gminnych w Nowej Dębie. Na placu Zespołu Placówek Oświatowych w Osiedlu Dęba licznie zgromadzili się miejscowi rolnicy i mieszkańcy by zgodnie z tradycją podziękować za zebrane plony.

Tegoroczne Dożynki Gminne i Święto Chleba odbyły się 21 sierpnia. Wydarzenie to gościło Osiedle Dęba. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem dziekana – ks. kan. Józefa Rogowskiego. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, które zostały przygotowane przez poszczególne sołectwa i osiedla. Funkcję starostów i gospodarzy pełnili państwo Krystyna i Stefan Busiowie, właściciele piekarni znajdującej się w Dębie.

 Po zakończonej Mszy Świętej, licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia przemaszerowali w Korowodzie Dożynkowym, wraz z mażoretkami „Diament” z Chmielowa, na miejsce drugiej części obchodów – plac szkolny Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie. Tamże oficjalnego otwarcia dożynek gminnych i powitania gości dokonali gospodarze święta – burmistrz Wiesław Ordon, dyrektor SOK Iwona Strojek, przewodniczący Zarządu Osiedla Dęba Władysław Flis oraz starostowie.

 Gośćmi honorowymi Dożynek byli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł i radni Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko wraz z radnymi, zastępca burmistrza Leszek Mirowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski ks. Henryk Król i proboszczowie z terenu gminy Nowa Dęba, mjr Aleksandra Muzyczuk z 18. Pułku Artylerii, zastępca komendanta JRG PSP Nowa Dęba mł. bryg. Adam Smykla, starostowie dożynkowi, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie Dariusz Siudem, prezesi i dyrektorzy firm z terenu miasta i gminy Nowa Dęba, sołtysi i przewodniczący Zarządów osiedli, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i powiatu tarnobrzeskiego, przedsiębiorcy z naszej gminy.

 W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowe wieńce, które „zostały ośpiewane” przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Jako pierwsi swój wieniec zaprezentowali gospodarze dożynek, czyli grupa wieńcowa z Osiedla Dęba. Przedstawiciele każdej delegacji przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Chleby odebrali: W. Ordon, poseł Z. Chmielowiec, który mówił o inwestycjach w osiedlu Dęba i Alfredówce; marszałek E. Draus, która doceniła działalność kół gospodyń wiejskich; starosta J. Sudoł, przewodniczący rady D. Diektiarenko, zastępca burmistrza L. Mirowski, dyrektor SOK I. Strojek.

 Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy i muzykę, a stoiska gastronomiczne zapewniały ciepły posiłek i napoje. Setki osób oklaskiwały występy zespołów z naszej gminy. Bezpośrednio po przemarszu nastąpiła prezentacja układów  grupy Mażoretek „Diament” z Chmielowa (które już wkrótce udadzą się na mistrzostwa świata do Opola, wobec tego dziewczęta otrzymywały tego dnia liczne życzenia powodzenia na zbliżający się czempionat), „Cyganianki” wraz z kapelą (przypominano, że zespół ten przed kilkoma tygodniami otrzymał prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” za całokształt twórczości na 25-lecie swojej działalności) oraz reaktywowany niedawno Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie”. Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Folk Lady”, natomiast wydarzenie zwieńczone zostało zabawą taneczną z zespołem „Apropo”. Wiele atrakcji czekało również na najmłodszych uczestników. Dzieci brały udział w przygotowanych animacjach, bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz częstowały się watą cukrową i prażoną kukurydzą.

Impreza była niezwykle udana. Pogoda dopisała, a na wydarzenie przybyło wielu gości z gminy i okolic. Dożynki wpisały się na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Przyszłoroczna edycja wydarzenia organizowane będzie przez Osiedle Poręby Dębskie.