Historia firmy

W roku 1939 rozpoczęła działalność produkcyjną Wytwórnia Amunicji Nr 3 dająca początek dzisiejszemu przedsiębiorstwu Zakładom Metalowym „DEZAMET" Spółka Akcyjna. 1 stycznia 1951 roku Zarządzeniem Ministra Przemysłu Ciężkiego utworzone zostało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą „Zakłady Metalowe Dęba", które wyposażane na przestrzeni lat w maszyny i urządzenia rozpoczęło produkcję na rzecz obronności kraju.

Pierwsza połowa lat sześćdziesiątych jest pomyślnym okresem dla przedsiębiorstwa. Rozwija się produkcja żelazek, które okazują się wyrobem bardzo udanym i są wręcz rozchwytywane na rynku krajowym i zagranicznym.

Dalszy rozwój Zakładu umożliwiło zróżnicowanie asortymentu produkcji, w 1960 roku podjęto seryjną produkcję łożysk tocznych. W tym samym czasie powstaje nowy silnik o pojemności 125 cm³. Do 1989 roku historia Zakładu to systematyczny rozwój całego przedsiębiorstwa. Wdrożono do produkcji kilka nowych modeli silników spalinowych. Uruchomiono produkcję silników stacjonarnych, silników zaburtowych do łodzi. Spółka działała w zupełnie innych uwarunkowaniach ekonomicznych, natomiast po roku 1990 przeszła bardzo dramatyczną restrukturyzację we wszystkich obszarach przystosowywania się do wymogów rynku. Wyraźnie widać to w profilu produkcji, który w czasach największego rozkwitu spółki był skierowany głównie ( 80% obrotów) do odbiorców cywilnych.

Na przestrzeni lat 1951 – 1990 osiągnięto sprzedaż około 1 mln. szt. rocznie różnego typu żelazek elektrycznych oraz ponad 300 tys. szt. rocznie różnego typu silników do motocykli.
W szczytowym okresie czasu Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. dawały zatrudnienie około 5000 pracownikom. Proces restrukturyzacji zmienił nie tylko profil produkcji (80% produkcja na rzecz obronności kraju – 20% na rynek cywilny) ale także spowodował dziesięciokrotny spadek zatrudnienia.

W sierpniu 1991 roku dokonano zmian w strukturze organizacyjnej Zakładu poprzez utworzenie trzech pionów branżowych produkujących: sprzęt grzejny, motoryzacyjny oraz wyroby nie katalogowe. Powołanie pionów branżowych stanowiło wstępną fazę przygotowania przedsiębiorstwa do przekształceń własnościowych i planowanego podziału na mniejsze, sprawniej funkcjonujące podmioty gospodarcze.

Po wydzieleniu spółek pozostała część przedsiębiorstwa została przekształcona w spółkę akcyjną i w takiej formie rozpoczęła od 24.10.1994 roku działalność gospodarczą pod nazwą „Zakłady Metalowe DEZAMET Spółka Akcyjna".

Od roku 1997 kontynuowane są inwestycje w park maszynowy jak również modernizacje obiektów, dzięki czemu możliwe było: uruchomienie produkcji nowych wyrobów specjalnych, doskonalenie technologii produkcji i jakości produkowanych wyrobów, optymalizacja kosztów produkcji oraz uzyskanie oszczędności w zużyciu czynników energetycznych. Niezależnie od produkcji na rzecz obronności w Zakładzie „DEZAMET" S.A. wytwarza się elementy do maszyn budowlanych, konstrukcje spawane, narzędzia specjalne do obróbki metalu, a także formy odlewnicze wykrojniki, wyginaki itp.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.